3 اردیبهشت 1403

باشگاه کشاورزان جوان

کانون روستازادگان سرزمین آفتاب

گلخانه های هوشمند،تجهیزات و مزایای هوشمندسازی 3

گلخانه های هوشمند در ایران

ایران در نقطه‌ای از جهان قرار گرفته که می‌تواند محصولات مختلف کشاورزی و گلخانه‌ای را تولید کرده و به کشورهای مختلف جهان صادر کند. با این وجود، کمبود منابع آبی و خشکسالی‌های چند سال اخیر کشاورزان، باغداران و گلخانه‌داران را با محدودیت‌های مختلفی مواجه کرده است. گلخانه های هوشمند مصرف آب را به مقدار مورد نیاز گیاه کاهش می‌دهند و اتلاف آب را به حداقل مقدار ممکن می‌رسانند؛ به همین دلیل هوشمند سازی گلخانه‌ها در ایران اهمیت زیادی دارد.

با ایجاد گلخانه های‌ هوشمند متعدد در سراسر کشور می‌توانیم در زمینه تولید محصولات کشاورزی مختلف به خودکفایی برسیم. مضاف بر این، محصولات کشاورزی هوشمند در مقایسه با روش سنتی از نظر کیفیت و کمیت نیز برتری دارند.

پاسخ به پرسش‌های متداول

آیا نصب گلخانه هوشمند به هزینه بالایی نیاز دارد؟

قیمت سیستم هوشمند گلخانه به فاکتورهای مختلفی شامل تعداد، نوع و برند تجهیزات مورد استفاده بستگی دارد. اگرچه خرید سیستم هوشمند گلخانه مستلزم صرف هزینه بیشتری در مقایسه با راه‌اندازی گلخانه‌های سنتی است، اما به دلیل افزایش سرعت رشد گیاهان، حجم تولید و کیفیت محصولات، کاهش اتلاف آب و انرژی هزینه هوشمند سازی گلخانه در طول زمان به جیب گلخانه‌داران باز می‌گردد.

چه فناوری‌هایی در گلخانه هوشمند استفاده می‌شود؟

انواع سنسورهای اندازه‌گیری شرایط محیط شامل سنسور رطوبت خاک، دما، نور و غیره، سیستم کنترل روشنایی هوشمند، فناوری اینترنت اشیاء برای اتصال تجهیزات مختلف و سیستم‌ آبیاری هوشمند از جمله فناوری‌هایی هستند که در سیستم گلخانه های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آیا استفاده از گلخانه هوشمند برای محیط زیست مفید است؟

استفاده از سیستم های کنترل هوشمند گلخانه موجب کاهش اتلاف آب و انرژی می‌شود؛ بنابراین گلخانه های هوشمند تاثیرات منفی کمتری روی محیط زیست دارند.

آیا گلخانه هوشمند به بهبود کیفیت محصولات کمک می‌کند؟

در گلخانه هوشمند تمامی شرایط محیط با دقت بیشتری نسبت به گلخانه‌های سنتی و به طور خودکار کنترل می‌شوند. در این سیستم، دما، رطوبت، مواد مغذی خاک، روشنایی و تهویه طوری تنظیم می‌شوند تا محصولات گلخانه رشد سریعتر و کیفیت بالاتری داشته باشند.

About Author

مطالبی که شاید برای شما جالب باشد