4 اردیبهشت 1403

باشگاه کشاورزان جوان

کانون روستازادگان سرزمین آفتاب

۶ محصول دانش‌بنیان ایرانی حوزه کشاورزی رونمایی شد

رویداد برترین‌های دانش‌بنیان بخش کشاورزی، امروز در خانه فناوری و نوآوری ایران برگزار و ۶ محصول دانش‌بنیان ایرانی حوزه کشاورزی رونمایی شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، رویداد برترین‌های دانش‌بنیان بخش کشاورزی، امروز در خانه فناوری و نوآوری ایران برگزار شد.

در این رویداد 50 شرکت دانش‌بنیان پیشرو در حوزه غذا و کشاورزی به ارائه محصولات خود پرداختند و 6 محصول دانش‌بنیان این حوزه با حضور روح‌الله دهقانی فیروزآبادی؛ معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و محمدعلی نیک‌بخت؛ وزیر جهاد کشاورزی رونمایی شد.

بیشتر بخوانید

بایوگارد

بایوگارد، از تولیدات دانش‌بنیان شرکت فناوری زیستی طبیعت‌گرا (بایوران) از جمله محصولاتی است که در این رویداد رونمایی شد. میزان نیاز کشور به محصول چیزی حدود 2 تا 5 هزار تن و بازار فروش آن تا پایان 1403 صد تن برآورد شده است.

بایوگارد اولین پروبیوتیک گیاهی (کود-قارچکش) ترکیبی با فرمولاسیون پودر وتابل در کشور است که که حاوی فرمولاسیون ویژه‌ای از دو پروبیوتیک مهم گیاهی به نامBacillus velezensis  و Trichoderma  است. این محصول باهدف بهبود تغذیه و رشد گیاهان و کاهش یا مدیریت خسارت قارچ های بیمارگر خاکزاد در محصولات زراعی، باغی و گلخانه‌ای قابل استفاده است.

هایپرولایف

دومین محصول رونمایی شده در رویداد امروز  از دیگر تولیدات شرکت فناوری زیستی طبیعت گرا (بایوران) است. میزان نیاز کشور چیزی حدود  500 تا 700  تن و میزان فروش آن 300  تا 400 تن تا پایان 1403 ارزیابی شده است.

هایپرولایف یک پروبیوتیک مقاوم به حرارت است که برای نخستین بار در کشور برای صنعت دام و طیور تولید شده است. هایپرولایف حاوی باکتری اسپوردار Bacillus subtilis با قابلیت تولید انواع آنزیم‌های گوارشی نظیر پروتئاز، آمیلاز، لیپاز و بتاگالاکتوزیداز است. با استفاده از این محصول، قابلیت هضم‌پذیری مواد غذایی در روده کوچک افزایش یافته و سبب کاهش ضریب تبدیل خوراک و افزایش راندمان تولید شده و از طریق حذف رقابتی در دستگاه گوارش، از رشد و تکثیر باکتریهای بیماری‌زا ممانعت به عمل می‌آورد.

بلوس الکترونیکی 

سومین محصول رونمایی‌شده هم بلوس الکترونیکی است که به همت شرکت دانش بنیان ریزسامانه‌های سبز آینده(رسا) تولید شده است، میزان نیاز کشور به این محصول 83 میلیون قطعه و‌ میزان فروش آن 10میلیون قطعه برآورد شده‌است. این محصول هزینه‌های دام را تا 50 درصد کاهش می دهد.

 کیدی گارد

کیدی گارد از تولیدات دانش‌بنیان شرکت داروسازی زیست تخمیر هم چهارمین محصول رونمایی شده امروز است که میزان نیاز کشور به این محصول چیزی حدود 370 هزار جعبه در سال برآورد و با اثربخشی 90 درصدی تا 100 درصد برآورد فروش دارد.

 بایوبیون

از دیگر تولیدات شرکت داروسازی دانش‌بنیان زیست تخمیر پنجمین محصول رونمایی شده رویداد است که میزان نیاز کشور به آن یک میلیون و 390 هزار جعبه در سال برآورد شده است و با اثربخشی 80 درصدی فروش 80درصدی آن هم تخمین زده شده است.

ذرت رقم هیبرید سینگل کراس جوین45

و نهایتاً ذرت رقم هیبرید سینگل کراس جوین45 آخرین و ششمین محصول رونمایی شده و از شرکت کشت و صنعت جوین و شرکت دانش بنیان آرین خوشه پارس است.

میزان نیاز کشور به این محصول 12 تا 14 هزار تن در سال و برآورد فروش آن دو هزار تن در سال ارزیابی شده است. این محصول در زودرس بودن، افزایش بهره بهره وری آب و پتانسیل بالا در تولید دانه اثربخشی دارد.

About Author

مطالبی که شاید برای شما جالب باشد