2 تیر 1403

باشگاه کشاورزان جوان

کانون روستازادگان سرزمین آفتاب

کاهش ۵۰درصدی واردات ۵ قلم کالای اساسی از ابتدای امسال

کاهش 50 درصدی واردات 5 قلم کالای اساسی از ابتدای امسال

بر اساس اعلام گمرک واردات چای خشک، برنج، شکر خام، گوشت مرغ و گندم در ۸ماهه امسال به‌لحاظ ارزش به‌ترتیب نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۷.۶۹درصد، ۵۳.۸۹درصد، ۵۱.۹۸درصد، ۴۸.۱۱درصد و ۴۶.۲۰درصد کاهش داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم  محمد رضوانی‌فر رئیس‌کل گمرک اظهار داشت: در 8ماهه سال جاری 15 میلیون و 674 هزار تن کالاهای اساسی به‌ارزش 10 میلیارد و 577 میلیون دلار وارد کشور شده است.

به‌گفته وی این میزان کالاهای اساسی وارداتی در 8ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن 1.34 درصد و از حیث ارزش 7.18 درصد کاهش نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید

وی در خصوص 5 قلم اول کالاهای اساسی به‌لحاظ ارزش در 8ماهه سال جاری افزود: در این مدت ذرت، روغن‌های خوراکی نیمه‌جامد، مایع و خام، انواع دانه‌های روغنی، برنج و گندم 5 قلم اول کالاهای اساسی را به خود اختصاص دادند.

رضوانی‌فر گفت: از مجموع واردات کالاهای اساسی به کشور در این مدت 7 میلیارد و 567 میلیون دلار مربوط به 5 قلم کالای اساسی فوق بوده است.

وی در خصوص میزان ارزش 5 قلم اول کالاهای اساسی در 8ماهه سال جاری اظهار داشت: در این مدت 2 میلیارد و 471 میلیون دلار ذرت، یک میلیارد و 943 میلیون دلار روغن‌های خوراکی نیمه‌جامد، مایع و خام، یک میلیارد و 569 میلیون دلار انواع دانه‌های روغنی، 854 میلیون دلار برنج و 730 میلیون دلار گندم وارد کشور شد.

رضوانی‌فر در خصوص بیشترین درصد افزایش در ارزش واردات کالاهای اساسی در 8ماهه سال جاری بیان کرد: در این مدت بین کالاهای اساسی واردات گوشت قرمز سبک گرم، کود شیمیایی، جو، انواع بذر و گوشت قرمز سرد سنگین از بیشترین افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بودند.

به‌گفته وی، واردات چای خشک، برنج، شکر خام، گوشت مرغ و گندم در این مدت به‌لحاظ ارزش بیشترین کاهش را بین کالاهای اساسی به خود اختصاص دادند، به‌طوری که این پنج قلم به‌ترتیب نسبت به مدت مشابه سال قبل 57/69 درصد، 53.89 درصد، 51.98 درصد، 48.11 درصد و 46.20 درصد کاهش داشته‌اند.

About Author