3 مرداد 1403

باشگاه کشاورزان جوان

کانون روستازادگان سرزمین آفتاب

صادق امین مسلط

چرا جلیلی؟

۱- جلیلی خودش است، نقش بازی نمی‌کند. وارد بده‌بستان‌ها و تقسیم غنائم نمی‌شود. به دنبال رای آوری به هر قیمتی نیست. رنگ به رنگ نمی‌شود و برای خوشامد گروهی، حرفهای باب میل آنها را نمی‌زند. در یک جمله؛ صادق است و دنبال فریب دادن مردم نیست.جلیلی نقش بازی نمی‌کند.

 

۲- منش و سلوک انسانی و پسندیده یک رییس جمهور، شرط کافی نیست. اما همین شرط لازم را بسیاری از سیاستمداران ما نداشته‌اند. شهید آیت الله رییسی کسی بود که به تصدیق دوست و دشمن اخلاق را در رفتار و تعاملاتش رعایت می‌کرد. از این جهت جلیلی شبیه‌ترین فرد به او در حسن خلق، مردم‌داری و مردمگرایی است. این را هر کسی که اندکی شناخت از جلیلی دارد، تایید میکند.

 

۳- جلیلی ایران را دوست دارد و ایران را پیشرفته می‌خواهد و از همه مهمتر اینکه نقشه راه پیشرفت کشور را می‌داند. این اشراف را ‎سعید جلیلی از سالها فعالیت در سطوح مختلف، تشکیل هسته‌های اندیشه ورز و کارگروه‌های دولت سایه و مطالعات وسیعش در یک دهه اخیر به‌دست آورده‌است.

 

۴-جلیلی بدلیل فعالیت در شورای عالی امنیت ملی، مجمع تشخیص مصلحت، مرکز بررسی‌های جاری دفتر مقام معظم رهبری، شورای راهبردی روابط خارجی و حضور در مجامع تصمیم گیری نظام؛ بیشتر از هرکسی مختصات حکمرانی کشور را می‌داند و تنها کسی می‌تواند عَلَمِ تغییر ریل یا بهبود سازوکار حکمرانی را دست بگیرد که قبل از آن چارچوب مناسبات و سازوکار حکمرانی را بداند وگرنه شعار تغییر و تحول دادن راحت است.

 

۵- جلیلی اهل تعارف نیست. وعده بیخود نمی‌دهد. تلخی برخورد صادقانه را بر شیرینی رفتار منافقانه ترجیح می‌دهد. به همین دلیل اطرافیانش به او توهم همه چیزدانی و عالی بودن شرایط را نمی‌دهند. با حقایق روبرو می‌شود و مبتنی بر آن تصمیم می‌گیرد.

 

۶- چیزی که یک مدیر را به یک حکمران تحول ساز تبدیل می‌کند؛ شجاعت تصمیم‌گیری در بزنگاه هاست. افسوسکه بسیاری از تصمیمات دکتر جلیلی در شورای عالی امنیت ملی را به خاطر طبقه بندی امنیتی موضوعات نمی‌توان بیان کرد. اما می‌توان با قاطعیت گفت که جلیلی عمر ما را با تصمیم نگیری و بلاتکلیف گذاشتن تلف نمی‌کند.

 

۷- بسیاری سعی می‌کنند از جلیلی چهره‌ای تعامل ناپذیر و خشک ارایه دهند اما جلیلی بر محور پیشرفت ایران اسلامی با همه دغدغه‌مندان با هر خط و ربطی کار می‌کند. جلیلی در موضوعات تخصصی از متخصصین با هر سلیقه و نگاه سیاسی استفاده می‌کند. لیست کابینهٔ او برای بسیاری شوک آور خواهد بود.

 

۸- جلیلی اگرچه خط قرمزها و باید و نبایدهای مشخصی دارد. اما عاقلانه می‌اندیشد، تصمیم می‌گیرد و عمل می‌کند. تصویرسازی برخی افراد از جلیلی به عنوان یک فرد غیرمنطقی؛ توشهٔ آخرت جلیلی خواهد بود. اما واقعیت این است که هیچ تصمیمی را از روی جوگیری نمیگیرد.

 

۹- جلیلی با سابقه سالها مطالعه و کار اجرایی در حوزه روابط خارجی، سفارتخانه‌های ایران را از مرکز سرویس دهی و تشریفات مدیران به مراکز دیپلماسی اقتصادی و توسعه صادرات غیرنفتی تبدیل می‌کند. یعنی یک انقلاب واقعی در وزارتخارجه و دستگاه دیپلماسی برای تامین منافع ملی.

 

۱۰- این را باید اول می‌گفتم؛ جلیلی با قلب و منطقش پای کار آقاست. منظومه فکری مقام معظم رهبری را به خوبی می‌داند، می‌فهمد و عملی می‌کند. اگرچه ولایت پذیری محض دارد اما در اجرا، فرمانده‌ای مقتدر است.

 

۱۱- جلیلی حلقه فساد نمی‌سازد. مفسد نیست و از همه مهمتر اینکه می‌داند برای فساد ستیزی باید بسترش را خشکاند و به سراغ علتها رفت. هیچ حاشیه و نقطه سیاهی در کارنامه‌اش نیست. در حالیکه اگر خیلی‌ها یک سال جایگاه او را داشتند امروز صدها پرونده داشتند. سعید جلیلی جزو امانتدارترین و خودساخته‌ترین مسئولان کشور در ۴۶ سال گذشته است و حضور او در راس دولت میتواند یک دولت سالم و ضدفساد بسازد که اولین فایده‌اش برای مردم و کشور خواهد بود.

About Author