27 خرداد 1403

باشگاه کشاورزان جوان

کانون روستازادگان سرزمین آفتاب

صادرات سیب به هند

محبوبیت میوه سیب در کشور هند

محبوبیت میوه سیب در کشور هند

دولت هند در پی کاهش تولید داخل اقدام به واردات گسترده سیب از ایران کرده است که باعث کاهش قابل‌توجه قیمت سیب در بازار این کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رسانه‌های هندی نوشتند سیب تولیدی ایران یکی از میوه‌های تولیدی این کشور است که توانسته است جای خود را در بازار هند پیدا کند تاحدی که تولیدکنندگان داخلی این کشور را در تنگنا قرار داده است.

بر اساس این گزارش انواع سیب تولیدی ایران با قیمتی ارزان‌تر در بازار هند یافت می‌شود و مصرف‌کنندگان هندی سیب ایران را بر تولیدات داخلی که گران‌تر هستند ترجیح می‌دهند.

فیاض احمد مالک، رئیس انجمن میوه‌کاران شمال کشمیر دراین‌باره گفت: تولید سیب کشمیری در سال جاری کاهش قابل‌توجهی داشته و همین مسئله باعث گرانی سیب تولید داخل شده است.

دولت هند برای جبران کمبود سیب در بازار این کشور 1.4میلیاردنفری، مانند سال‌های گذشته، اقدام به واردات گسترده سیب‌های ایرانی کرده است.

وی گفت: واردات سیب ایرانی در 15 روز گذشته آغاز شده است که باعث کاهش بیش از 600 روپیه‌ای نرخ سیب در هر جعبه شده است.

این تولیدکننده هندی گفت: تنها دو هفته پیش، یک جعبه سیب ما بین 1000 تا 1300 روپیه در بازارهای مختلف میوه هند به فروش می‌رسید، اما اکنون ما هر جعبه را 800 روپیه می‌فروشیم.

مالک گفت که آنها از دولت درخواست کرده‌اند بر واردات سیب‌های ایرانی تعرفه وضع کند.

هر جعبه سیب ایرانی به‌وزن 10.5 کیلوگرم در زمان حاضر به‌قیمت 600 روپیه به فروش می‌رسد.

داده‌ها حاکی از آن است که ایران از آوریل 2021 تا ژانویه 2022، حدود 1950 تن سیب به‌ارزش 2 میلیون دلار به هند صادر کرده است.

About Author