27 خرداد 1403

باشگاه کشاورزان جوان

کانون روستازادگان سرزمین آفتاب

دلایل رنگ آمیزی تنه درختان در زمستان

زمان و نحوه رنگ آمیزی درختان با فرا رسیدن فصل سرما آوندهای درختان از آبرسانی و تغذیه شاخ و برگهای درختان از جریان متوقف میشوند و به اصطلاح به خواب زمستانی میروند. بنابراین درختان در مقابل انقباظ و انبساطهای دمایی هوا بین روز و شب و همچنین از دفع برخی حشرات و قارچها بی دفاع میمانند.

برای محافظت درختان ازتنش های فوق و كاهش آسيب‌ها مي‌توان از رنگ كردن تنه درختان با رنگ‌هاي لاتكس سفيد رنگ استفاده شود به‌طوري‌كه با 50 درصد آب رقيق شود و بر روي تنه درختان زده شود.

 مطالعات دانشگاهی نشان می دهد که لایۀ ضخیم رنگ، درخت را از خطر آفات حفظ می کند ولی باید توجه داشت که رنگ روغنی به دلیل آن که اجازۀ تنفس به درخت نمی دهد گزینۀ مناسبی نیست، ضمن آن که نباید مواد افزودنی مثل اسناس و… به رنگ اضافه کرد.

رنگ های تیره نیز از این جهت که با جذب گرمای نور خورشید باعث سوختن پوستۀ درخت می شوند، نامناسبند.

ازدیگر فواید رنگ کردن تنه درخت، محافظت از درخت در برابر جونده ها و حیوانات کوچکی است که از پوستۀ درخت تغذیه می کنند.

از این رو توصیه می شود سموم دفع جوندگان با رنگ ترکیب شود. زدن رنگ سفید به درخت، راهی ساده و غیر سمی  برای در امان ماندن درخت از مشکلات و آسیب های متعدد است.

اینکار بسیار آسان و کم هزینه است و فقط یک بار در سال نیاز به انجام آن وجوددارد.

البته برخی سازندگان رنگ مخصوص تنه درخت آن را با مواد ضد قارچ و دفع حشرات مانند بردوفیکس سولفات مس و… آغشته میکنند که در مناطقی که مرطوب میباشند و نیز حملات حشرات برای لانه گزینی بیشتراست بکار میروند.

About Author