27 خرداد 1403

باشگاه کشاورزان جوان

کانون روستازادگان سرزمین آفتاب

حدنگاری اراضی کشاورزی سال آینده به پایان می‌رسد

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: پیش‌بینی ما این است که تا پایان سال جاری ۸۰ درصد حدنگاری اراضی کشاورزی انجام می‌شود و تا پایان ۱۴۰۴ حدنگاری اراضی کشاورزی را به اتمام می‌رسد.
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم ،‌ حسن بابایی؛ رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور امروز (چهارشنبه 26 اردیبهشت) در مراسم رونمایی از تمبر اختصاصی و سند الکترونیک سازمان ثبت، گفت: یکی از مهم‌ترین راهبردهای سازمان ثبت، حدنگاری است که یکی از برنامه‌های کاردبری و کلان نظام محسوب می‌شود. با تلاش شبانه‌روزی همکاران ما در پهنه 137 میلیون هکتاری اراضی منابع طبیعی 135 میلیون هکتار حدنگاری شده است، به بیان دیگر 99.5 درصد از اراضی منابع طبیعی حدنگاری و اسناد آن صادر و به متولیان تحویل داده شده است.

زمستان 1402؛ حدنگاری کشاورزی به مرز 43 درصد ‌رسید‌

بابایی در بیان آخرین وضعیت حدنگاری در کشور گفت: در حوزه پهنه کشاورزی که تقاضامحور است، بسیاری از کشاورزان از حدنگاری اراضی کشاورزی استقبال نمی‌کردند و تصور می‌شد در صورت حدنگاری این اراضی، یارانه صاحبان آن قطع خواهد شد و یا مسایل حاشیه‌ای در این رابطه وجود داشت و عنوان می‌شد که در صورت حدنگاری از مردم مالیات گرفته خواهد شد. در این رابطه فرهنگسازی‌های خوبی صورت گرفت.

60 درصد اراضی کشاورزی حدنگاری شده‌اند

وی در ادامه اظهار کرد: در پایان 1400، تنها 4 درصد از اراضی کشاورزی حدنگاری شده بود اما امروز 60 درصد از اراضی کشاورزی معادل 9 میلیون هکتار حدنگاری شده است و ما شاهد رشد 15 برابری در این حوزه هستیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خاطرنشان کرد: تعداد 8 میلیون و 922 هزار و 444 قطعه کشاورزی حدنگاری و تثبیت شده است. این حدنگاری‌ها با کار شبانه‌روزی همکاران ما انجام شده است.

بابایی اظهار کرد: بیش از 70 درصد اراضی کشاورزی 10 استان حدنگاری انجام شده و پیش‌بینی ما این است که تا پایان سال جاری 80 درصد حدنگاری اراضی کشاورزی انجام شود و تا پایان 1404 حدنگاری اراضی کشاورزی را به اتمام برسانیم و جشن پایان حدنگاری اراضی کشاورزی برگزار خواهیم کرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به موانع انجام حدنگاری در کشور گفت: متأسفانه در برخی از استان‌ها مساحت‌های اراضی کشاورزی واقعی نیستند؛ در گذشته برای اخذ سهمیه کود، سم و … مساحت‌های بیشتری اعلام شده است. طی هفته گذشته استان‌های کرمان، زنجان و گیلان این مساحت‌ها را واقعی کردند و استان‌های خوزستان، آذربایجان غربی، گلستان و کهگیلویه و بویراحمد اعلام کردند تا پایان هفته مساحت‌های خود را واقعی خواهند کرد.

بابایی گفت: در حوزه حدنگاری باید گام به گام پیش رفت و در گام نخست، مساحت‌ها واقعی شوند تا با برون‌سپاری خوبی که امروز انجام شده، شرمنده نخواهیم شد. امروز 200 شرکت در امر حدنگاری با ما همکاری دارند.

وی با اشاره به رونمایی از اسناد الکترونیک با حضور معاون اول قوه قضاییه بیان کرد: دستیابی به این اسناد کاری بسیار بزرگ است. امروز ما جزوه 10 کشور برتر در این حوزه هستیم. امروز معدود کشورهایی به فناوری صدور اسناد الکترونیک دسترسی دارند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تأکید بر اجرای شعار سال بیان کرد: در راستای اجرای شعار سال، حدنگاری شهرک‌های صنعتی در دستور کار قرار دارد.

About Author