4 اردیبهشت 1403

باشگاه کشاورزان جوان

کانون روستازادگان سرزمین آفتاب

بانک جهانی: تورم مواد غذایی در ایران کاهش یافت

بانک جهانی از کاهش تورم مواد غذایی در ایران طی دی ماه خبر داد و نرخ تورم واقعی مواد غذایی در ایران را کمتر از ۲ درصد اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، بانک جهانی در گزارشی با موضوع تورم مواد غذایی در جهان نرخ تورم مواد غذایی ایران در نخستین ماه 2024 برابر با دی امسال را 38.7 درصد اعلام کرد.

تورم مواد غذایی ایران در این ماه نسبت به ماه قبل 2.4 واحد کاهش داشته است. بانک جهانی نرخ تورم مواد غذایی ایران در آخرین ماه 2023 برابر با آذر ماه را 41.1 درصد برآورد کرده بود.

*تورم 251 درصدی مواد غذایی در اقتصاد 500 میلیارد دلاری

در میان کشورهای جهان، آرژانتین با اقتصاد حدود 500 میلیارد دلاری رکورددار نرخ تورم مواد غذایی در جهان بوده است، نرخ تورم مواد غذایی این کشور در ماه ژانویه 2024 برابر با 251 درصد و بیشتر از هر کشور دیگر در جهان بوده است.

لبنان با تورم 208 درصدی و ونزوئلا با تورم 91 درصدی به‌ ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار داشته‌اند. ترکیه نیز که در میان کشورهای عضو گروه 20 قرار دارد با تورم 70 درصدی در رتبه چهارم و زیمبابوه با تورم 60 درصدی در رتبه پنجم از این نظر قرار گرفته اند. سیرالئون با 57 درصد، مصر با 48 درصد، مالاوی با 44 درصد، ایران با 38.7 درصد و سورینام با 36 درصد به ترتیب در رتبه های بعدی از این نظر قرار گرفته اند.

*تورم واقعی مواد غذایی در ایران کمتر از 2 درصد شد

بانک جهانی در بخش دیگری از گزارش خود نرخ تورم واقعی مواد غذایی در ایران را کمتر از 2 درصد اعلام کرده است. تورم واقعی مواد غذایی عبارت است از تورم اسمی مواد غذایی منهای تورم کلی. ایران از این نظر در وضعیت بسیار بهتری در مقایسه با سایر کشورها قرار دارد و در فاصله یک قدمی با گروه سبز یعنی کشورهای دارای تورم کمتر از صفر مواد غذایی قرار گرفته است.

About Author

مطالبی که شاید برای شما جالب باشد