3 اردیبهشت 1403

باشگاه کشاورزان جوان

کانون روستازادگان سرزمین آفتاب

باشگاه کشاورزان جوان

آنچه برای من مهم ، جالب و تازه است، شماها هستید این تشکل(باشگاه کشاورزان جوان) چیز جالبی است، یک پدیده است؛ این را از دست ندهید، این مهم است.
آن حلقه مفقوده ای که برای روستا آن هم با شعارجوانان روستا لازم بوده وجود داشته باشد،شما هستید(باشگاه کشاورزان جوان) این را از دست ندهید این چیز مهمی ایست.

بسم الله الرحمن الرحیم
اولا خیلی خوشحالم از اینکه بحمدالله شماها به یکی از کارهای اساسی و مهم کشور توجه کردید و همتتان را و توانتان را در خدمت اینکار
بزرگ گذاشتید.البته(من گزارشی هم داشتم از این کارهای نه ساله، ده ساله ی شماها. آنچه در باب مسئله ی کشاورزی و روستا و جوانان روستایی گفتید، همه حرفهای درستی است. بدون تردید وقتی ما میگوییم “ظرفیتهای اقتصادی کشور” یک بخش عظیمی از این ظرفیتها عبارتست از مسئله ی کشاورزی، و کشاورزدی هم متکی به روستا است. کشاورزی هم فقط به معنای زراعت نیست، بلکه همه ی نیازهای جنبی_ مثلا صنایعی که ارتباط پیدا میکند به کشاورزی – هم جزو کشاوزی است. اگر ما این ظرفیت را درست بشناسیم و از آن استفاده کنیم، قطعا چهره ی کشور تغییر پیدا می کند، نه در بلند مدت ،بلکه در کوتاه مدت تغییر پیدا میکند.

چند روز قبل از این ، وزیر کشاورزی اینجا پیش ما بودند، من به ایشان هم تاکید کردم. خوشبختانه مسئولین کشاورزی علاقه مندند،به این بخش،و ان شاءالله باید دستگاه های گوناگون هم به آنها کمک کنند.

اینها حرفهای روشنی است، همه اش مورد قبول و اذعان ما است،
و من هر کاری بتوانم در زمینه ی کمک به فکر احیاء روستاها و احیاء کشاورزی بکنم، قطعا خواهم کرد. آنچه برای من مهم وجالب و تازه است، شماها هستید یعنی این تشکل چیز جالبی است یک پدیده است؛ این را از دست ندهید، این چیزه مهمی است.

کارهای فردی و شخصی و توصیه ای و مانند اینها در کشور فراوان است؛ گوشه کنار کشور هستند کسانی که کارهای خوبی انجام می دهند.
خوشبختانه ما تحصیل کرده ی کشاورزی هم کم نداریم،الان زیاد است.(مثلا)
در یکی از شهرهایی که من مسافرت کرده بودم چند سال قبل از این – چهار، سال قبل از این ، تحصیلکردگان کشاورزی زیاد بودند. و هیچ کدام بیکار نبودند؛ یعنی وقتی که کشاورز و روستایی بشناسد که چگونه میتوان از دانش این تحصیلکرده استفاده کرد، هیچ چیزی جلوگیر او نیست .یعنی فقط باید به او معرفی کرد، این کاری است که شماها دارید میکنید،بنابراین ظرفیت خیلی بالا است و کارهای گوناگونی هم هست.
علاقه مندانی هم هستند البته اهتمام لازم در سطوح بالا کمتر هست که این ایراد است لکن آن حلقه مفقوده ای که برای روستا آن هم با شعار جوانان روستا لازم بوده وجود داشته باشد شما هستید این را از دست ندهید این چیز مهمی ایست.

آن طور که در گزارش هایی که به ما دادند اطلاع پیدا کردم شما این کار را از ایجاد کتابخانه در روستاها شروع کردید یعنی رفتید کتابخانه درست کردید این هم نگاه درست است یعنی کتاب کلید است، کلید اصلی دانایی ایست، معرفت است ،شناخت است ،این با کتاب حاصل میشود.

البته کتاب کافی نیست فقط به کتاب نمی شود اکتفا کرد، کتاب پشتوانه می خواهد ، آن پشتوانه تحرک است تحرک هم تحرک شماست بنابراین کارتان بسیار خوب است،

حتما انشاءالله این کار را ادامه دهید.

این مطلبی هم که آقای علوی مهر از قول ما گفته اند،دیگر حالا فرموده اند چاره ای نیست. باید قبول کنیم.ان شاءالله اگر من زنده بودم امسال و ایام فروردین آمدیم مشهدعیبی ندارد با شماها در مشهد ان شاءالله یک ملاقاتی می کنیم که آنجا شما حرف هایتان را بزنید،البته مطالبتان را دسته بندی کنید،کوتاه کنید،محدود کنید که من بتوانم بطور کامل استفاده بکنم من حوصله ام برای شنیدن زیاد است اما بالاخره یه حدی دارد،خیلی زیاد آنچنانی نیست و حتما  آن چرا که احساس کنم درک می کنم در زمینه کمک به مجموعه کار شما در زمینه روستا ان شاءالله به مسئولین منتقل خواهم کرد به آنها تاکید خواهم کرد که ان شاءالله این کار انجام بگیرد.به هر حال برخلاف آنچه شما میگویید تلقی عمومی از کلمه دهاتی است ما از کلمه دهاتی تلقی بدی نداریم، مسئولین هم غالبا دهاتی و روستا زاده اند دیگر بله (روستازادگان دانشمند) که شنیده اید دیگرو این روستاهایی هم که گفته شد خوشبختانه یکی دوتا را ما الحمدالله شناختیم دیگر،هم زیبد را که جای خوبی هم هست خوش آب و هوا است میوه های خوبی هم دارد من رفته ام و هم اسجیل که خودشان می گویند اسکل،مرندیز بجستان نرفته ام متاسفانه البته هست،خیلی ده داریم،الحمدالله آنجاها ما خیلی در آن منطقه اسجیل و کاهو دولت آباد و احمدآباد و گلمکان حرکت کرده ایم من همه جا را از نزدیک دیده ام و امیدواریم که شما ان شاءالله هم موفق باشید،خوب باشید،زنده باشید.

مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

About Author

مطالبی که شاید برای شما جالب باشد