2 تیر 1403

باشگاه کشاورزان جوان

کانون روستازادگان سرزمین آفتاب

اولتیماتوم ۱هفته‌ای مجلس به وزیر کشاورزی برای اعلام قیمت گندم

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: کار کارشناسی قیمت گندم در مجلس انجام شده است و طبق مکاتباتی که با رئیس‌جمهور و جلساتی که با وزیر جهاد کشاورزی داشتیم دولت مکلف است قیمت گندم را به‌زودی اعلام کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدجواد عسکری، رئیس کمیسیون کشاورزی گفت: با رئیس جمهور مکاتبه کرده‌ایم و جلساتی هم با وزیر جهاد کشاورزی داشتیم و اعلام کرده‌ایم، نرخ گندم برای سال جاری هرچه سریعتر باید اعلام شود و تأخیرش مصداق ترک‌فعل و خلاف است.

او ابراز کرد: در مجلس شورای اسلامی شورایی تحت عنوان شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی داریم که متشکل از 6 کشاورز پیشرو و تولیدکننده و 3 نفر از هیئت دولت اعم از وزیر جهاد کشاورزی، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه و 2 نفر از کمیسیون کشاورزی در جلسه حضور دارند و نظارت می‌کنند، تقریباً حدود 2 ماه پیش شورای قیمت‌گذاری جلسه تشکیل داده است و طبق کارشناسی‌ها و بررسی‌های قیمت گندم 19 هزار و پانصد تومان در نظر گرفته شده است و تبصره‌ای هم دارد که اگر نرخ تورم ثابت باشد همین قیمت است و اگر افزایش یابد به‌تناسب نرخ تورم افزایش پیدا می‌کند.

عسکری بیان کرد: آنچه را شورای قیمت‌گذاری اعلام کرده است با نگاه کارشناسی است و سود متعارف کشاورز هم در نظر گرفته شده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی گفت: ما گندم را محصولی راهبردی می‌دانیم و سالانه حدود 11ونیم میلیون تن به آن نیاز داریم که حدود 10ونیم میلیون تن برای نانوایی‌ها و الباقی را برای مصارف صنایع تبدیلی و تکمیلی است.

او ادامه داد: با اتفاقاتی که در منطقه افتاده است، مانند جنگ اوکراین و روسیه و اتفاقات دیگر حتماً بحث خودکفایی گندم باید در دستور کار دولت قرار بگیرد و در بودجه 1403 هم اعتبارات را این‌گونه دیده‌ایم که فضا ایجاد شود.

وی افزود: حتماً باید میزان اعتبار موردنیاز چیزی حدود 150 تا 200 همت در نظر گرفته شود، قسمتی در بودجه 1403 و قسمت دیگر را دولت تعیین کند. ان‌شاءالله هم بارش‌ها خوب باشد و هم کشاورزان ما برای تولید بهتر و بیشتر تلاش کنند.

About Author