2 تیر 1403

باشگاه کشاورزان جوان

کانون روستازادگان سرزمین آفتاب

انتقال ۲۵۰ میلیون نهال به اراضی کشور

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: ۲۵۰ میلیون اصله نهال آماده شده در نهالستان‌های کشور به عرصه‌های کشت منتقل می‌شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم نقی شعبانیان معاون سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری امروز در نشست خبری اظهارداشت: دنیا نسبت به منابع طبیعی بی‌توجه و کم توجه شده است، آمارهای رسمی نشان می‌دهد که میانگین سالانه 5 میلیون هکتار جنگل و 15 میلیارد درخت در دنیا از بین می‌رود.

وی افزود: 14.3 میلیون هکتار جنگل داریم که 8.7 درصد عرصه های کشور را پوشش می‌دهند.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی ادامه داد : از نظر کیفیت جنگل ها با توجه به شرایط منطقه‌ای و اقلیمی در وضعیت مناسبی نیستیم اما بهترین جنگل‌ها را از نظر تنوع و قدمت داریم.

وی تصریح کرد: بر اساس برآوردها جنگل‌های هیرکانی قدمت 40 تا 60 میلیون سال دارند و از نظر تنوع نیز به اندازه قاره اروپا تنوع جنگلی داریم.

وی گفت: نتیجه کم توجهی و بی‌توجهی به منابع طبیعی و جنگل‌ها در دنیا منجر به افزایش گازهای گلخانه‌ای، افزایش گرد و غبار و ریزگردها فرسایش خاک شده است.

*انتقال 250 میلیون اصله نهال به عرصه

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: 250 میلیون اصله نهال آماده شده در نهالستان‌های کشور به عرصه‌های کشت منتقل می‌شود.

وی گفت: امسال 150 میلیون اصل نهال در اجرای این طرح کشت خواهد شد اما این نهال ها باید یک تاسه سال در نهالستان‌ها باقی بمانند تا آماده انتقال به عرصه شود.

وی گفت: ردیف اعتباری مستقل برای اجرای این طرح بزرگ در سال اول اجرا 237 میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود هنوز یک ریالی نگرفته‌ایم.

شعبانیان تخصیص اعتبارات جگل‌ها را هم کافی ندانست و گفت برای امسال 490 میلیارد تومان اعتبار منظور شده که تاکنون 10 تا 15 درصد آن تخصیص یافته است.

وی ادامه داد: حمایت‌های دولتی از جنگل‌ها و منابع طبیعی طبق برآوردها انجام شده حداقل باید سه برابر شود.

About Author