باشگاه کشاورزان جوان مصداق کار سیاسی صحیح برای حل مشکلات مردم و نظام است

باشگاه کشاورزان جوان مصداق کار سیاسی صحیح برای حل مشکلات مردم و نظام است
مهر 26, 1398
817 بازدید

  در آستانه روز ملی روستا، دکتر سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با مسئولان «باشگاه کشاورزان جوان» و جمعی از کشاورزان و روستاییان دیدار و گفتگو کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر جلیلی، در ابتدای این جلسه وی گفت:  اگر در تقویم رسمی یک روز به نام روز روستا نام گذاری […]

  در آستانه روز ملی روستا، دکتر سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با مسئولان «باشگاه کشاورزان جوان» و جمعی از کشاورزان و روستاییان دیدار و گفتگو کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر جلیلی، در ابتدای این جلسه وی گفت:  اگر در تقویم رسمی یک روز به نام روز روستا نام گذاری شده است، به خاطر این است تا از سوی مردم، مسئولان و نظام به «روستا» و «روستاییان» توجه بیشتری صورت بگیرد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی افزود: اگر مقام معظم رهبری بر تولید و اشتغال تاکید ویژه دارند، یکی از بسترهای رونق تولید و افزایش اشتغال ظرفیت روستاهاست.

وی اظهار داشت: البته نباید تمام ظرفیت روستاها را در تولید و اشتغال منحصر کرد زیرا توان و ظرفیت روستا بسیار بیشتر از این دو مقوله است، زیرا بسیاری از بزرگان و مفاخر کشور زاده روستاها بوده و هستند. عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام ادامه داد: استعدادهای بسیاری در عرصه های مختلف در روستاهای سراسر کشور وجود دارد که برای شکوفا شدن آنها باید مشخص شود هر یک از دستگاه های مختلف چه کارویژه ای نسبت به روستاها دارند؟

خدمات جمهوری اسلامی به روستاییان قابل دفاع است اما با حد مطلوب فاصله دارد

جلیلی با تاکید بر اینکه باید مشخص شود وضع موجود روستاها به چه شکلی است و با وضع مطلوب چقدر فاصله داریم، گفت: البته نظام جمهوری اسلامی در بسیاری از شاخص ها و خدمات به روستاییان مانند آب، برق، گاز، جاده و… نسبت به گذشته کارنامه خوب و قابل دفاعی دارد اما این کافی نیست و با وضع مطلوب فاصله دارد. نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: این جلسات و نشست های مشابه نیز باید کمک کند تا بتوانیم ضمن آسیب شناسی دقیق از وضع موجود، به سمت وضع مطلوب نزدیک تر شویم.

راهکارهای عملیاتی کارگروه روستا و عشایر برای حل مشکلات روستاییان

وی افزود: کار گروه روستا و عشایر ما در سالهای گذشته به طور مفصل درباره وضعیت روستاها کار کرده و به صورت عینی و عملی بیش از 100 روستا در سراسر کشور را بررسی کرده اند و بر همین اساس برای 40 دستگاه و وزارتخانه های مختلف حاکمیتی، مجموعه مباحث مفصلی را تدوین و آماده کرده اند که چگونه می توان از وضع موجود به سمت مطلوب حرکت کرد جلیلی ادامه داد: البته این 49 دستگاه نیز فقط منحصر به قوه مجریه و دولت نیست و سایر دستگاه ها و نهادهای حاکمیتی از جمله سازمان اوقاف، رسانه ملی و حتی حوزه های علمیه را نیز شامل می شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت نقش مردم در پیشبرد اهداف و آرمان ها اشاره کرد و گفت: مردم خود روستا نیز در حرکت به سمت وضع مطلوب نقش مهم و جدی دارند و اینطور نیست که همه مشکلات فقط از طریق دستگاه ها و مسئولان حل شود. وی افزود: اخیرا سفری به روستای کریم آباد رشتخوار در استان خراسان رضوی داشتم و از نزدیک دیدم که چند جوان توانسته اند با ابتکار عمل و خلاقیت، طی 15 سال روند مهاجرت از روستا به شهر را «معکوس» کنند و حتی آمار برخی آسیب های اجتماعی مانند طلاق و اعتیاد را به «صفر» برسانند.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در ادامه با اشاره به موفقیت های «باشگاه کشاورزان جوان» گفت: موفقیت های این مجموعه  در روستای کریم آباد رشتخوار حتما می تواند در سایر روستاها نیز به یک الگو تبدیل شود. جلیلی تصریح کرد: خوشبختانه مقام معظم رهبری نیز از اقدامات سازنده «باشگاه کشاورزان جوان» ابراز خرسندی کرده و با تشویق این مجموعه، امروز فعالیت های آنها در سایر استانها از جمله خوزستان نیز ادامه دارد.

مصداق کار سیاسی صحیح؛ باشگاه کشاورزان جوان

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: ما معتقدیم مصداق کار سیاسی صحیح و سالم، همین مدل اقدامات است و حضرت علی علیه السلام نیز درباره حرکت سیاسی صحیح می فرمایند: حرکت سیاسی نباید برای افزونی ثروت و قدرت بلکه باید برای اصلاح امور و کمک به مظلومان و محرومان باشد. وی تاکید کرد: اینکه چند جوان به صورت آتش به اختیار بدون آنکه معطل مسئولان و دستگاه های مختلف بمانند مشغول رصد مشکلات روستاها و یافتن راه حل برای آنها هستند مصداق کار فرهنگی تمیز و فعالیت صحیح سیاسی است وباید تلاش کرد تا این مدل اقدامات گسترش پیدا کند.

نگاه انقلاب به قله هاست نه حفظ وضع موجود

جلیلی خاطرنشان کرد: نگاه انقلاب حفظ وضع موجود نیست، پیشرفت و رسیدن به قله هاست و امروز نیز حاصل تجربه و کار باشگاه کشاورزان جوان در اختیار همه دستگاه ها، نهادها و مردم است و همین روحیه خالصانه، رمز پیشرفت کشور است که باید تلاش کرد در سایر عرصه ها از اقتصاد تا فرهنگ نیز گسترش پیدا کند. نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: جناب آقایان مهندس صاحبی، مهندس عظیمی و مهندس رضا پور که نقش مهمی در پیشبرد کارهای باشگاه کشاورزان جوان داشته اند نمونه هایی از آتش به اختیار و حرکت در مسیر حل مشکلات واقعی نظام و مردم هستند.

سه ویژگی باشگاه کشاورزان جوان؛ «عدم ادعا»، «عد انحصار»، «اخلاص در عمل»

وی در پایان افزود: «باشگاه کشاورزان جوان» در عمل نشان داده که نه ادعا دارد و نه برای کار خود انحصار خاصی ایجاد کرده است بلکه هر جا نیاز بوده است خالصانه تمامی تجربیات خود را منتقل کرده است. آنجا که دولت استقبال کرده است تمام این تجربیات صادقانه ارائه شده است، آنجایی که سازمان بسیج  اعلام آمادگی نموده است، باشگاه آورده های خود را در اختیار گذاشته است و از همه مهمتر هرجا مردم اعلام آمادگی نموده اند باشگاه با توانمندسازی آنها سعی کرده است تا مشکلات روستاییان و کشاورزان به دست خود آنها به حداقل ممکن برسد.

نمونه هایی عینی از چگونگی تحول در یک روستا

در ادامه این جلسه حسن غلامی دهیار و دبیر باشگاه کشاورزان  جوان روستای کریم آباد رشتخوار گفت: روستاها مادر شهرها هستند و باشگاه کشاورزان جوان ظرفیت بزرگی برای روستایی هاست تا بتوانند با توان و ظرفیت های خودشان، روستای خود را بهتر مدیریت کنند. وی با بیان اینکه «شعار ما این است که روستای ما موطن کوچک ماست و کوچک زیباست» گفت: باید عرق و وهویت روستایی ها به زادگاه خودشان را تقویت کرد تا به جای آنکه نسبت به روستایی بودن خود احساس خجالت کنند به آن افتخار کنند و برای حل مشکلات روستای خود انگیزه اقدام و اصلاح داشته باشند.

وی همچنین با اشاره به تجربه موفق جوانان روستای کریم آباد گفت: چند سال قبل روند مهاجرت از این روستا به حدی بود که تقریبا این روستا داشت خالی از سکنه می شد و نتیجه این روند نیز افزایش حاشیه نشینی در اطراف شهرها و رشد بزهکاری بود اما به لطف خدا توانستیم با تشکیل یک تیم 5 نفره از جوانان روستا، آسیب ها را شناسایی کرده و روند مهاجرت را «معکوس» کنیم.

غلامی در ادامه به «طرح تجمیع و یکپارچه‌سازی در حوزه کشاورزی» نیز  اشاره کرد و با تشریح تجربه موفق روستای کریم آباد رشتخوار در این باره گفت: شاید بهترین کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی هم نتوانند به راحتی این کار را بکنند اما ما به عنوان بومی های روستای خودمان توانستیم به خوبی این کار را انجام دهیم. زیرا کشاورز و روستایی ممکن است با پیشنهاد افراد غیر بومی به راحتی این کار را انجام ندهد اما با صرف یک سال و نیم زمان توانستیم 57 خرده مالک روستا را متقاعد کنیم که یک سمت مشخص از روستا کشاورزی بکنند تا مانع از هدر رفتن 40% آب روستا بشوند و همزمان سطح زیر کشت روستا نیز تا دو برابر افزایش یافت.

وی همچنین به ظرفیت «دانش بومی» هر روستا نیز اشاره کرد و گفت: بخش قابل توجهی از افراد مسن و با تجربه هر منطقه ای «دانش بومی» مناسبی درباره زادگاه خود دارند ولی متاسفانه این مساله هیچ جا مکتوب نمی شود و با درگذشت این افراد، این دانش نیز از بین می رود ولی ما درصدد این هستیم تا ان شالله این دانش بومی ابتدا ثبت و سپس با علوم کارشناسی تلفیق شود تا آیندگان از آن بهتر استفاده کنند.

غلامی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برخی تجربه های موفق در روستای کریم آباد رشتخوار گفت: مثلا به این نتیجه رسیدیم که  به کشاورزان روستا به جای کشت هندوانه و گندم که بسیار آب زیادی نیز مصرف می کردند، اگر پسته و زعفران کشت شود هم آب کمتری مصرف خواهد شد و هم سود بیشتری نصیب کشاورزان خواهد شد که خوشبختانه همین اتفاق نیز افتاد. وی افزود: تجربه موفق دیگر ما این بود که با طراحی یک سند جدید، به ازای هر دانش آموز یک نهال کاشتیم و نگهداری و آبیاری هر کدام از نهال ها را به یکی از دانش آموزان سپردیم. با این کار هم دانش آموزان به صورت عینی درگیر یک کار واقعی و مفید شدند و هم نتیجه آن، کمک آنها به روند پیشرفت روستا خواهد بود.

لزوم فرهنگ سازی برای ترویج و گسترش کشاورزی

در ادامه این نشست، علیرضا منصوری مسئول نظام صنفی کشاورزی شهرستان شوش دانیال گفت: در منطقه شوش همه امکانات مادی برای کشاورزی وجود دارد اما متاسفانه فرهنگ سازی خوبی برای این کار صوت نگرفته در حالی که اگر فرهنگ سازی خوبی نیز انجام شود، کشاورزی در این منطقه رونق بهتری خواهد گرفت. وی افزود: البته در سالهای اخیر فرهنگ سازی بهتری انجام شده و به همت باشگاه کشاورزان جوان امیدواریم این روند با قوت بیشتری ادامه پیدا کند. در ادامه مهدی قائمی دبیر باشگاه کشاورزان جوان  روستای نریمانی نیز با تاکید بر اهمیت و نقش تشکل های مردم نهاد در تصمیم گیری ها، بر تقویت باشگاه کشاورزان جوان و لزوم گسترش فعالیت های آن تاکید کرد.

ترک روستاها، زمینه افزایش آسیب های اجتماعی

در بخش دیگری از این نشست تخصصی، دکتر روح ا… ایزد خواه کارشناس اقتصادی گفت: متاسفانه در دهه 70 از طریق رسانه ملی و سایر دستگاه های فرهنگی- رسانه ای هجوم زیادی به روستا و هویت روستاییان انجام شد و به خاطر برخی نگاه های خاص و رسیدن به توسعه، ترک روستا تشویق شد که در نهایت باعث بسیاری از معضلات از جمله خالی شدن روستاها و افزایش حاشیه نشینی شد. ایزدخواه به بیان اینکه این آسیب ها نتیجه نگاه و مدیریت تکنوکرات ها بود، گفت: در مقابل برخی روستاهای موفق و الگو وجود دارند که حتی یک بیکار نیز در آنها وجود ندارد و به لحاظ آسیب های اجتماعی نیز در مقایسه با بسیاری از کلان ویژه ها بویژه تهران بسیار جلوتر و سالم تر هستند.

باید به جایی برسیم که روستاییان ما مرفه ترین مردم باشند

وی با بیان اینکه «این نگاه که لزوما روستاها مساوی با مناطق محروم هستند از اساس غلط است» گفت: بنده در ساحل دریای عمان روستایی دیدم که 6 هزار نفر جمعیت دارد و حتی یک بیکار ندارد و اهالی آن از رفاه بسیار خوبی نیز برخورداند. چرا فکر می‌کنیم روستا همان منطقه محروم است؟ اتفاقاً باید به جایی برسیم که مرفه‌ترین انسان‌های ما در مناطق روستایی باشند.

خلاء اطلاع رسانی درباره وجود باشگاه کشاورزان جوان

در بخش دیگری از این نشست، مهندس هوشنگ امیری مسئول طرح توسعه سامانه گرمسیری استان کرمانشاه گفت: باشگاه کشاورزان جوان یک ظرفیت بزرگ برای حل مشکلات کشاورزان و روستاییان است و اشکالی که در حال حاضر وجود دارد این است که اطلاع رسانی خوبی نسبت به وجود چنین مجموعه ای انجام نشده است. وی افزود: بنده نیز به طور اتفاقی با این مجموعه ارزشمند آشنا شدم و ای کاش از طریق رسانه های عمومی مانند صدا و سیما اطلاع رسانی خوبی در این باره انجام می شد تا سایر روستاییان و بویژه کشاورزان در سراسر کشور بتوانند با ارتباط گیری با این مجموعه، مشکلات شان را به حداقل برسانند و ظرفیت های واقعی خود را فعال سازند.

 چرا باشگاه کشاورزان جوان یک مجموعه موفق است؟

در ادامه دکتر مهدی روح اللهی عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین علیه السلام و رییس اندیشکده پایا (پیشرفت و آبادانی مناطق محروم یاران انقلاب اسلامی) گفت: در بررسی هایی که داشتیم متوجه شدیم باشگاه کشاورزان جوان کار متفاوت و عمیقی را در حوزه روستا و کشاورزی انجام داده که شاخص های مختلفی این موضوع را اثبات کرد. وی افزود: اولین ویژگی باشگاه کشاورزان جوان این بود که توانست نهادهای اجتماعی پایداری در روستاها شکل دهد و بعد از آن توانست با سازماندهی جوانان تحصیل کرده، در روستاها «مدیریت تفکر» را در قالب کتابخانه‌های روستایی به خوبی سازماندهی کند.

روح اللهی ادامه داد: ویژگی مثبت دیگر این مجموعه این بود که موفق شد جوانان دغدغه مند را برای این کار بسیج کند و با کمترین بودجه از قالب حرکت های جهادی کار خود را پیش ببرد. وی گفت: این مجموعه توانست با افزایش دانش و هدایت خود کشاورزان و روستاییان بر خلاف سایر مجموعه هایی که نگاه بالا به پایین دارند، کار خود را به خوبی جلو ببرد در حالی که شاید اگر همین کار را برخی نهادها و مجموعه های دیگر می خواستند انجام دهند میلیادرها تومان بودجه طلب می کردند یا ساختار بوروکراسی  پیچیده ای را به راه می انداختند.

در بخش دیگری از این جلسه، دکتر پیمان فلسفی مدیر کل حوزه ریاست نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: باشگاه کشاورزان جوان باید به یک مدل برای توسعه روستایی تبدیل شود  تا ظرفیت واقعی روستاها شناسایی و بر اساس آنها نسبت به پیشرفت و فعال شدن پتانسیل واقعی آنها اقدام درخور صورت بگیرد. وی افزود: مثلا از 30 هزار روستایی در حال حاضر دهیاری دارد، باید مدلی طراحی شود تا باشگاه کشاورزان جوان بتواند با آنها ارتباط بگیرد و مدل توسعه روستایی خود را از این طریق گسترش داده و عملیاتی سازد.

نمونه هایی از خدمات عینی باشگاه کشاورزان جوان به دولت و مردم

در ادامه مهندس علیرضا رضا پور دبیر شورای راهبردی توسعه کمی و کیفی باشگاه کشاورزان جوان نیز گفت: تلاش اصلی ما در باشگاه کشاورزان جوان این بوده که با شبکه سازی در سراسر کشور بتوانیم کشاورزان و روستاییان را آموزش داده و برای حل مشکلات شان پشتیبانی و هدایت کنیم. وی افزود: ما با شناسایی افراد بومی هر منطقه وظیفه آموزش، پشتیانی و هدایت آنها را برعهده داریم تا در نهایت خود افراد بومی هر منطقه توسعه روستا و کشاورزی در منطقه خودشان را انجام دهند. به عنوان مثال و در همین زمینه معاونان ترویج سازمان جهاد کشاورزی کلیه استانها در 22 و 23 مهرماه سال جاری در نشست آموزشی باشگاه کشاورزان جوان شرکت خواهند کرد.

رضا پور تاکید کرد: همچنین درصدد هستیم تا با اداره کار، رفاه و تامین اجتماعی شهرستان شوش جهت ایجاد باشگاه کشاروزان جوان و روستا تعاون تفاهم نامه ای منعقد کنیم تا روند آموزش و پشتیانی روستاییان و کشاورزان را تسریع و تسهیل کنیم. وی همچنین گفت: معاونت امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور نیز اخیرا با شناسایی 3000 روستای بالای 1500 نفر درصدد تهیه سند توسعه 5 ساله توسط اهالی خود روستا برای آنهاست که ان شالله درصدد هستیم این کار با همکاری باشگاه کشاورزان جوان محقق شود.

نمونه هایی شگفت انگیز از ظرفیت های کشاورزی ایران

مهندس احمد طاهری رییس هیات مدیره انجمن کشاورزان زیستی بوم سازگار ایران نیز با اشاره به ظرفیت های بالای کشاورزی ایران گفت: گندم رقم خراسان که بیش از 5000 سال در ایران کشت می شده، سالها قبل بذر آن از ایران سرقت شد و ایتالیایی ها با کشت آن توانستند 142 محصول فرآوری شده مختلف از آن تولید کنند. وی افزود: اروپایی ها با کشت و تولید فرآورده های مختلف از آن، توانسته اند نه تنها امنیت غذایی خوبی برای خود تامین کنند بلکه به لحاظ اقتصادی نیز سود بسیار بالایی از این طریق کسب کنند تا جایی که گرانترین و با کیفیت ترین محصولات با آرم bio اتجادیه اروپا از این گندم تولید و به دیگر کشورها صادر می شود.

وی تاکید کرد: به همین جهت باشگاه کشاورزان جوان می تواند کمک کند تا بذرهای فراموش شده شناسایی و روند کشت آنها تسریع شود.

طاهری در بخش دیگری از سخنانش گفت: باشگاه کشاورزان جوان در صدد است تا مدلهای اقتصادی مانند «مجموعه کشاورز- نانوا» در روستاها گسترش پیدا کند زیرا این باعث ایجاد ارزش افزوده و افزایش درآمد روستاییان و کشاورزان خواهد شد.

برچسب‌ها:, ,